کاسپین تامین

پکینگ

پکینگ چیست؟

پکینگ لاستیکی یا قطعه آب‌بندی متحرکی است که به صورت دینامیکی در آب‌بندی پیستون و شفت پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا پکینگ‌ها از لاستیک طبیعی یا مصنوعی ساخته شده و سایزهای مختلفی دارند و عمر مفید آن‌ها بستگی به جنس ساخت دارد‌. پکینگ‌ها به‌صورت ردیفی یا چند تکه بوده و با استفاده از الیاف تقویت می‌شوند. اگر برای تقویت این پکینگ‌ها از رینگ پشتیبان هم استفاده شود، تحمل فشار آن‌ها افزایش خواهد یافت.

کاربردهای پکینگ

وظیفه اصلی پکینگ‌ لاستیکی جلوگیری از نشت هرگونه مایعاتی به داخل قسمت اصلی دستگاه است. اما با توجه به جنس و اندازه پکینگ‌ها، موارد مصرف آن‌ها می‌توانند متفاوت باشند. یکی از کاربردهای پکینگ، جلوگیری از نشت جامدات، مایعات و گاز است. همچنین در کارخانه‌های فولاد، تولید سیمان و آهن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عملکرد پکینگ به چه شکل است؟

بعد از این‌که پکینگ در حفره مخصوص آب‌بندی قرار داده شد، توسط شیار آب‌بندی، به صورت محوری فشرده می‌شود. به هنگام حرکت نسبی شفت و پکینگ و به دلیل پلاستیسیته پکینگ، نیرویی شعاعی ایجاد و سبب تماس پکینک با شفت خواهد شد. در همین هنگام، ماده روان‌کار نیز لایه نازک روغنی در سطح تماس ایجاد می‌کند که به آن یاتاقان می‌گویند. در فرورفتگی‌هایی که تماس ایجاد نشده است، شیاری روغنی ایجاد خواهد شد. بنابراین، بخش‌های تماسی و غیرتماسی، شکلی مارپیچ را ایجاد می‌کنند که نقش مهمی در جلوگیری از نشتی سیالات دارند و اساس عملکرد پکنیگ نیز بر اساس همین لایه‌های نازک و شکل‌های مارپیچ بنا شده است.

انواع پکینگ

  • درزگیر نواری

نواری است که در بخش داخلی شیار و پوسته آب بند تعبیه می گردد. نوارهای درزگیر در این حالت برای جلوگیری از نشت روغن استفاده می شوند و محل به کارگیری آن ها اغلب موتورهایی است که سرعت، دا و فشار بسیار پایینی دارند.

  • پکینگ معمولی

پکینگ ها عموما حلقه های نسبتا نرم و غیر فلزی هستند که در شیار گرفته می شوند یا در ترکیبی از حلقه ها ثابت می شوند و یک مجموعه آب بند را تشکیل می دهند تا سیال را در برنامه های حرکت متقابل مسدود یا جدا کنند.

اشتراک گذاری