کاسپین تامین

قاپک وکیوم یا ساکشن کاپ

قاپک وکیوم یا ساکشن کاپ چیست؟

قاپک وکیوم یا ساکشن کاپ که با نام ساکشن پد نیز شناخه می شود در واقع نوعی ابزار جهت نگه داشتن، جا به جایی و یا کشیدن اجسام می باشد که این حرکات با استفاده از وکیوم و یا اعمال فشار منفی صورت می گیرد. قاپک های  یا ساکشن کاپ در جنس های متفاوت ، اشکال گوناگون و ابعاد مختلف هرکدام کاربرد خاصی در صنایع تولید دارند . همچنین قیمت این قاپک ها با افزایش میزان قطر آن افزوده می شود .  یکی از انواع قاپک های وکیوم نوع سیلیکونی آن بوده که با داشتن قابلیت تحمل دمای بالا و همچنین وجود خاصیت آنتی باکتریال بودن آن در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوه عملکرد ساکشن کاپ یا قاپک مکش

عملکرد این قاپک ها از طریق چسبیدن بر روی یک سطح می باشد که قاپک ها یا ساکشن کاپ ها برای چسبیدن از تکنیک خلاء استفاده می کنند به این نحو که بعد از فشار دادن این قاپک ها بر روی سطح مورد نظر هوای زیرین تیوپ های آن خارج شده و به این وسیله دیگر مسیری برای بازگشت هوا وجود ندارد و خلاء مورد نیاز  بین سطح مورد نظر و تیوپ ایجاد می شود . این عمل سبب می شود فشار هوای اتمسفر در مقایسه با داخل قاپک افزایش یافته و سبب چسبیدن شدید قاپک به سطح شود و با این فرآیند قاپک های وکیوم  می توانند قابلیت جا به جایی اجسام سنگینی را پیدا کنند . همچنین جهت افزایش ظرفیت قاپک ها از تیوپ های بیشتری استفاده می شود .

کاربرد ساکشن کاپ یا قاپک مکش

یکی از موارد استفاده از ساکشن کاپ ها کاربرد در ماشین آلات تولید لیوان کاغذی می باشد که از ساکشن کاپ ها برای جا به جایی و یا بیرون کشیدن لیوان های کاغذی از قالب های دستگاه استفاده می شود . از دیگر موارد کاربرد یساکشن کاپ ها استفاده در صنایع غذایی می باشد  علاوه بر این ، این ساکشن کاپ در صنایع خودرو سازی و همچنین در تولید ورق های MDF کاربردهای فراوانی دارد . در صنایع شیشه نیز جهت بلند کردن شیشه ها به وسیله چسبیدن به آن استفاده می شود

موارد قابل توجه جهت انتخاب قاپک مکش یا ساکشن کاپ

  • میزان وزنی که توسط قاپک باید جا به جا شود
  • نوع مسیر از نظر افقی ، عمودی و یا زاویه دار بودن مسیر
  • سرعت مورد نیاز جهت جا به جایی
  • شرایط بار از لحاظ میزان رطوبت ، روغنی بودن و یا وجود گرد و غبار
  • نوع عمل انجام شده توسط قاپک وکیوم (جا به جایی ، بلند کردن ، بیرون کشیدن ، نگه داشتن

اشتراک گذاری